Tartus valmib mehitamata õhusõidukite testala

08.05.2023 | 14:35

Transpordiamet on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) rahastusel algatanud projekti, mille raames töötatakse välja Tartusse loodava automatiseeritud lennundussüsteemide testala kontseptsioon.

"Transpordiameti jaoks on oluline võimaldada kõigile huvitatud osapooltele juurdepääs kaasaegsele ja mitmekülgsele taristule, kus testida ja valideerida vajaminevaid lahendusi erinevate innovatiivsete tehnoloogiate arendamiseks," ütles Transpordiameti lennundusteenistuse direktor Üllar Salumäe.

EISi poolt läbiviidud hanke võitjaks osutus rahvusvaheline ettevõte ANRA Technologies ning leping sai allkirjastatud 21. aprillil 2023.

"Tegemist on koostööprojektiga, mille eesmärgiks oli hankida arendamist vajavat innovatiivset lahendust, kuna turul valmislahendused puudusid. Ettevõtluse ja Innovatsiooni SA jaoks on see lisaks võimalusele panustada olulise tehnoloogia väljatöötamisse ka järgmine samm innovatsiooni hankimist toetavate tegevuste arendamisel. Toetuse eraldamise asemel viisime hanke ise läbi ning hanke tulem antakse Transpordiametile üle,"" täpsustas innovatsiooniekspert Terje Kaelep EISi innovatsiooniosakonnast.

"ANRA on põnevil selle võimaluse üle rakendada meie U-space ja ühise teabe jagamise teenuseid Eesti droonide ökosüsteemi arendamiseks," ütles ANRA asutaja ja tegevjuht Amit Ganjoo. "Loodav testala on vaid algus teistele tegevustele, mis aitavad avada siinse piirkonna ja kogu Euroopa ulatuses tohutut potentsiaali, pakkudes kohta U-space huvipoolte valideerimis- ja testimistegevuste läbiviimiseks."

Testala rajamine loob võimalused mehitamata lennundustehnoloogiate laiapõhjaliseks arendamiseks ja kasutuselevõtuks. See loob eeldused uuenduslike lennunduskontseptsioonide ja ohutusstandardite väljatöötamiseks ning aitab hõlbustada automatiseeritud lennundussüsteemide ohutut testimist. 

Eesmärk on pikemas perspektiivis luua mehitamata lennunduse innovatsioonikeskkond, mis ühendab kõiki peamisi sidusrühmi, kelle hulka kuuluvad õhuruumi kasutajad, tööstusettevõtted ja teadusasutused. Selline lähenemine annab võimaluse luua jätkusuutlik arenduskeskkond praegustele ja  tulevastele tehnoloogiatele, mis on seotud mehitamata õhusõidukisüsteemide ja seotud lahenduste kasutuselevõtuga. 

ANRA Technologies tööde uurimistulemused peaksid valmima septembri lõpuks ning nende põhjal rajatakse Tartusse testala, kus tulevastel U-space teenuseosutajatel ja mehitamata lennunduse tehnoloogiate arendamisega tegelevatel osapooltel on võimalik oma teenuseid ja arendusi testida ning valideerida. 

Kaasatud osapoolteks tööde läbiviimisel on Tartu Teaduspark, Eesti Lennuakadeemia ja Lennuliiklusteeninduse AS. 

Koostööprojekti „Ekspertteadmised mehitamata lennunduse testala (U-space sandbox) väljatöötamiseks“ viiakse ellu Euroopa Regionaalarengu Fondi 2014-2020 vahenditest.

Transpordiameti kommunikatsiooniosakond

Transpordiamet