Metsloomad teel – kuidas käituda?

Eesti riigiteedel registreeritakse aastas ligikaudu 6000 liiklusõnnetust metsloomadega. Nendes õnnetustes saab vigastada ca 20–30 inimest aastas. Viimastel aastatel on probleem pigem suurenenud, sest sõidukeid liigub Eesti teedel rohkem.
Mida teha, kui õnnetus on juhtunud ning kuidas õnnetust ennetada?

Kui on toimunud kokkupõrge metsloomaga

 • Peatu ja lülita sisse ohu- ja ääretuled ning pane sõidukist väljudes selga ohutusvest.
 • Kui õnnetuses on inimkannatanuid, teata sellest hädaabi telefonil 112.
 • Kui hukkunud või viga on saanud loom, teata sellest infotelefonile 1247 (tasuta).
 • Enne helistamist proovi tuvastada uluki liik ja määrata sündmuse toimumise võimalikult täpne asukoht, näiteks nutiseadme rakenduse Waze abil. Abiks on ka asukohale iseloomulike objektide kirjeldus, näiteks kilomeetripost või bussipeatus.
 • Mida täpsema info edastad, seda kergemini ja kiiremini saavad jahimehed reageerida olukorras, kus hukkunud uluk vajab teelt kiirelt eemaldamist.
 • Kui uluk läks omal jõul teest eemale, aga on ilmselt vigastatud, teata juhtunust samuti numbrile 1247, edastades võimalikult täpne asukoha kirjeldus.
Metsloomal on alati peatee rebasega plakat

Loodusemees ja -fotograaf Val Rajasaar ütleb, et metsloomad on loomult konservatiivsed: samu radu kasutatakse aastakümneid kui mitte sadu aastaid. Kõige targem on sõites arvestada, et loom võib üle tee tulla – valdav osa selliseid kohti on Eesti teedel märgistatud vastava liikluskorraldusvahendiga ja teekonnal ette tulevaid loomaradasid saab eelnevalt vaadata ka loomaohtlikkuse kaardilt

Kaamerasalvestisi vaadates on regulaarselt näha loomade ettearvamatust: järske suunamuutusi, ootamatuid hüppeid, vahetult lähenevate autode eest läbi joosta üritamist. Kõik see on ka mõistetav, arvestades kuidas maantee lõikab pooleks metsloomade loomuliku elukeskkonna ning millist stressi taolise tiheda liiklusega barjääri ületamine nende jaoks tähendab. Vaata allolevast termokaamera klipist, kuidas põdravasikas püüab teed ületada. 

7 nõuannet, kuidas vähendada kokkupõrkeriski

 • Keskendu juhtimisele! Kui juhid, ära tegele telefoni ega teiste nutiseadmete kasutamisega. Jälgi maanteed ja selle ümbrust.
 • Vali ohutu kiirus! Vali ilmastiku- ja teeoludele vastav sõidukiirus. Loomad võivad olla aktiivsed ka halva ilmaga, eriti uduvihma ja kergema tuisu korral.
 • Jälgi liiklusmärki "Metsloomad teel"! Ole eriliselt tähelepanelik selle märgi piirkonnas, sest seal ületavad ulukid sagedamini teed. Samuti tasub valvsaks jääda ka mujal metsatukkade vahel ja põldude lähedal.
 • Ole tähelepanelik hämaral ajal, eriti päikesetõusu eel ja päikeseloojangu järel, mil metsloomadel on loomupäraselt kõrgem liikumisaktiivsus. Kui märkad silmapaari pimedas, aeglusta ja vajadusel jää seisma ning lülita ohutuled sisse.
 • Metsloom on ettearvamatu! Kui uluk on teel või tee ääres, võta hoog maha ja pane ohutuled peale. Ära pidurda järsult ega kaota kontrolli sõidu üle. Esimese looma järel võib tulla ka teine ja kolmas. Samuti võib teed ületanud loom viimasel hetkel tagasi pöörata. Ära anna signaali, sest see ehmatab looma ja paneb ta ettearvamatult liikuma.
 • Hoia pikivahet! See peab olema piisav, et vältida otsasõitu ees järsult pidurdavale autole, kui temale peaks loom ette hüppama.
 • Autotuled olgu alati puhtad, eriti pimedal ajal sõites.
 • Arvesta, et pimedas piiravad oluliselt vaateulatust vastutuleva auto tuled! Vajadusel vähenda kiirust.

Kose-Võõbu suurulukite tuvastussüsteem 

Mitmel pool üle Eesti on tarastatud teelõikudel loodud metsloomadele teeületuskohad, mis on varustatud hoiatava märgistusega. Mullu suvel avatud Kose-Võõbu neljarajalisel teelõigul hoiatab liiklejaid metsloomade eest Eestis esimene suurulukite tuvastussüsteem. Paraku on ka seal juhtunud juba mitu metsloomadele traagiliselt lõppenud õnnetust.
Vilkuvad hoiatusmärgid enne teeületuskohti viitavad, et uluki tuvastussüsteem on tuvastanud liikumise teeäärsel alal ning aktiveerinud häire. Häire korral tuleb olla eriti tähelepanelik, alandada oluliselt sõidukiirust, lülitada looma märgates sisse ohutuled ning olla valmis peatuma. Pikemalt saate süsteemi kohta lugeda siit. Vaata kõrvalolevast liikluskaamera videost, kuidas loomade teeületuse eest hoiatav süsteem aktiveerub ja karu sõiduteed ületab.

Metskits teel

Millal satuvad metsloomad enim teedele?

Ülevaade loomade ja lindude aktiivsemast liikumisest.

Loe veel
Metsloomade kaart

Metsloomade interaktiivne kaart

Ulukid ületavad sõiduteid aastaringselt, kuid sõltuvalt liigist on mõni kuu eriti ohtlik.

Loe veel

Viimati uuendatud 05.10.2021