Tartu Riia ringi viadukt avati liiklusele

17.11.2022 | 15:09

Tartus avati neljapäeval liiklusele Riia ringristmiku viadukt, mille tulemusena muutub eelkõige Tallinn-Võru ja Võru-Tallinn suunal liiklejate teekond senisest sujuvamaks, kiiremaks ja ohutumaks.

Riia ringristmikul viidi liiklus sellega kolmele tasandile. Lisaks viaduktile avati ka kergliiklusteede tunnelid, mis viivad jalakäijad ning jalgratturid autoliiklusest eraldi tasandile.

"Uue viadukti avamisega vähendame kindlasti ummikuid, muudame liikluse sujuvamaks ja samas tõstame märkimisväärselt liiklusohutuse taset. Nüüdsest ei ristu enam jalakäijate, jalgratturite ja autode teed samal tasandil. Seega alates tänasest on Eesti õnnetusterohkeim ristmik minevik," lausus Transpordiameti taristu haldamise teenistuse direktor Janar Tükk.

Tüki sõnul vajab olulisena äramärkimist seegi, et 607-meetrine kaherajaline viadukt on viimaste aastate üks pikimaid.

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et Riia ringristmik on väga oluline liiklussõlm, mida peab saama mugavalt ja ohutult läbida nii auto, jalgratta kui lapsevankriga. „Mul on väga hea meel, et valmiv lahendus arvestab kõigi liiklejatega. Viaduktile viidud autotee tagab kiirema ristmikuületuse autodele ja võimaldab samas paremate ja ohutumate kergliiklusteede loomist jalakäiatele ning jalgratturitele,“ lisas Klaas.

Tartu läänepoolse ümbersõidu peatöövõtja GRK Eesti projektijuhi Ergo Paasi sõnul peaks viadukti käiku andmise järel ummikud jääma minevikku. "Kui varem võis tipptunnil Riia ringil kuluda kümneid minuteid, siis edaspidi pääseb üle viadukti kiirusega 70km/h loetud sekunditega," rõõmustas turvalise liiklussõlme üle Paas. 

"Kõige keerulisem ei olnud sugugi ehitamine ise, vaid materjalide hankimine," meenutas Ergo Paas 15 kuud kestnud pingutust. "Järjest tulid teele raskused: koroonaviirus, logistikakrahh, hinnahüpped ning kõikvõimalike importmaterjalide defitsiit. Seda suurem heameel, et saame liikluse viaduktil avada suisa neli kuud enne ehituse lõpptähtaega. Kummardus kõigile – neid inimesi on tublisti üle saja –, kes jõu või nõuga ehitusel kaasa lõid." 

Kaherajaline viadukt on koos peale- ja mahasõitudega 607 meetrit pikk, 10,7 meetrit lai ning ulatub sõidutee tasandist 7,5 meetri kõrgusele (Emajõe pinnast 54m). Ehituseks kulus 6200 kuupmeetrit betooni, üle miljoni kilogrammi terast ning tugimüüride vahele veeti 60 000 tonni täitematerjale.

Riia ringristmik avatakse täiemahuliselt liiklusele detsembri alguses, teha on jäänud veel viimistlus ja piirete paigaldamine. Viaduktiga koos rajatakse ka dekoratiivvalgustus, mis valmib lõplikult veebruaris 2023. Markeeringu ja haljastamine lõpetamine jääb osaliselt kevadesse.

Viadukt on osa Tartu läänepoolse ümbersõidu II ehitusala projektist, millega ehitatakse ümber ligikaudu 2,5 km riigiteid, rekonstrueeritakse ligikaudu 2 km linnatänavaid ning ehitatakse juurde ligikaudu 2,4 km uusi linnatänavaid. Ehitatakse 9 ringristmikku ja rajatakse 3 uut viadukti sõidukitele.

Tartu läänepoolse ümbersõidu II etapi projekteerija on Teedeprojekt OÜ, peatöövõtjad on GRK Infra AS ja GRK Infra OY ning omanikujärelevalvet teostab BRP Insenerid OÜ. Hanke maksumus koos võimalike ettenägematute töödega on 29,2 miljonit eurot.

Tartu läänepoolse ümbersõidu II etapi ehitusleping sai allkirjad 02.06.2021 ning tööde lõplik valmimisaeg on 2023. aasta märts.

Kommunikatsiooni- ja turundusosakond

Transpordiamet