Piloot

Piloodina võib tegutseda isik, kellel on kehtiv Eestis välja antud või Euroopa Liidus välja antud ning Eestis tunnustatud piloodiluba. Transpordiamet annab välja piloodilube, peab nende üle arvestust ja tunnustab Euroopa Liidus välja antud piloodilube.

Piloodiloa taotlemiseks on vaja läbida rahvusvaheliselt tunnustatud piloodiloa koolitus. Load väljastatakse sarnaselt autojuhilubadele kategooriate põhiselt – erinevate kategooriate lubade saamiseks on vajalik erinev ettevalmistus ja praktika, lisaks võivad erineda tervisenõuded.

Õhusõiduki piloodiks saab õppida koolitusorganisatsioonides, millel on vastav koolitusalane sertifikaat. Piloodiloa õpingute käigus saadakse teoreetilised teadmised ja omandatakse praktilised oskused. Õpitakse lennundusõigust, inimvõimeid, meteoroloogiat, raadiosidet, aerodünaamika aluseid, käitamisprotseduure, lennu suutlikkusnäitajaid ja planeerimist, navigeerimist ning omandatakse üldteadmised õhusõidukitest.

Lennupraktika käigus õpitakse lennueelset ettevalmistust, starti, tegevusi lennul, marsruutlendu, lennuväljale lähenemist ja maandumist ning tegutsemist ebatavalises ja hädaolukorras.

Teooriaeksamid

Teoreetiliste teadmiste puhul hindab Transpordiamet piloodi sisulist valmisolekut õhusõiduki juhtimiseks ja väljastab kõigi vajalike eelduste täitmisel õhusõiduki juhtimiseks piloodiloa. Teooriaeksamite läbiviimine peab toimima vastavalt Komisjoni määruse (EL) nr 1178/2011 nõuetele.

Taotlejad sooritavad eksami pärast seda, kui nad on saanud nende koolituse eest vastutava sertifitseeritud koolitusorganisatsiooni soovituse, mis antakse pärast teoreetilise õppe kursusel nõutavate elementide rahuldaval tasemel omandamist.

Lennunduse teooriaeksamite näidisküsimused PPL/LAPL


Lubade üleviimine

Piloodil ei tohi olla ühe õhusõidukiliigi kohta mitut Komisjoni määruse (EL) nr 1178/2011 kohaselt väljaantud luba. Loa omanik peab haldama kõiki lubasid selle riigi lennuametis, kus hoitakse tema terviseandmeid.

Loa üle toomiseks mõnest teisest Euroopa Liidu Lennundusohutusameti (European Union Aviation Safety Agency – EASA) liikmesriigist Eestisse peab loa omanik esitama Transpordiametile taotluse.

Loa üle viimiseks Eestist mõnda teise EASA liikmesriiki peab loa omanik esitama taotluse selle riigi lennuametile, kuhu soovib luba üle viia.

Piloodilubade automaatne tunnustamine

Piloodil, kes kavatseb lennata väljaspool liidu territooriumi õhusõidukiga, mis on registreeritud mõnes muus liikmesriigis kui talle lennumeeskonnaliikme loa välja andnud liikmesriik, peab trükisena või elektrooniliselt kaasas olema Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsiooni (The International Civil Aviation Organization – ICAO) liite (attachment) viimane väljaanne. Väljaanne peab sisaldama selle lepingu ICAO-registreerimisnumbrit, millega tunnustatakse lubade automaatset valideerimist, ja kõnealuse lepinguga ühinenud riikide loetelu. ICAO liide on kättesaadav EASA kodulehelt.

Kehtivustõend

Transpordiamet tunnustab EASA liikmesriikides välja antud piloodilubasid neile täiendavaid nõudeid esitamata. ICAO liikmesriigis välja antud piloodilube tunnustab Transpordiamet vastavalt Komisjoni määruse (EL) nr 1178/2011 artiklile 8. EASA liikmesriigis registreeritud õhusõiduki piloteerimiseks peab piloot omama kas FCL osa kohast piloodiluba või ICAO liikmesriigis välja antud ja EASA liikmesriigis tunnustatud piloodiluba.

Loa tunnustamiseks peab taotleja esitama taotluse oma elu- või asukohariigi lennuametile. Kui piloot ei ela EASA liikmesriigi territooriumil, peab ta esitama taotluse selle riigi lennuametile, kus on tema tööandjaks oleva või saava lennuettevõtja peamine tegevuskoht, või selle riigi lennuametile, kus õhusõiduk, millel ta lendab või kavatseb lennata, on registreeritud.

Loa tunnustamiseks esitab taotleja Transpordiametile taotluse, millele on lisatud:

  • ICAO piloodiluba;
  • tervisetõend;
  • lennuraamat(ud);
  • viimane FCL osa nõuete kohaselt sooritatud lennuoskuse tasemekontrolli akt õhusõiduki tüüpidel, millel lendamiseks piloot kehtivustõendit taotleb;
  • lennunduse erialakeele taseme tunnistus;
  • isikut tõendav dokument.


PBN 

Piloodid võivad suutlikkusel põhineva navigatsiooni (PBN) kohaselt lennata üksnes siis, kui nende instrumentaallennupädevusmärge hõlmab ka PBN-õigusi (IR/PBN). IR/PBN õiguse saamiseks tuleb:

1. edukalt läbida PBNi hõlmav teoreetiliste teadmiste koolitus;
2. edukalt läbida PBNi hõlmav lennuõpe;
3. edukalt läbida PBNi sisaldav lennueksam või lennuoskuse tasemekontroll.

Pärast lennuoskuse tasemekontrolli või lennueksami läbimist teeb kontrollpiloot märke PBN-pädevuse eduka tõendamise kohta piloodi lennuraamatusse või samaväärsesse dokumenti ja allkirjastab selle. Transpordiametisse tuleb edastada dokumendid PBNi teooria ning lennueksami või lennuoskuse tasemekontrolli eduka läbimise kohta. PBN-õigusi nõutakse kõigi instrumentaallennupädevusmärgete puhul.

Piloodiload

Piloodil peab alati kaasas olema kehtiv luba ja tervisetõend, kui ta kasutab loaga kaasnevaid õigusi.

loe lähemalt
Piloodi pädevused ja õigused

Loaga antud õiguste kasutamine sõltub loa pädevusmärgete ja tervisetõendi kehtivusest.

loe lähemalt
Kontrollpiloot

Transpordiamet annab välja kontrollpiloodi tunnistusi ja volitusi ning peab nende üle arvestust.

loe lähemalt

Kas sellest lehest oli abi?

Viimati uuendatud 19.01.2024